Pewnie znasz to dziwne uczucie, gdy kupujesz sobie banany w Lidlu i pakujesz je do foliowego woreczka, a za chwilę wyrzucasz woreczek do śmietnika. Przecież banan ma swoje opakowanie – skórkę, jabłko, marchewka, ziemniak też ma coś w tym stylu. Czemu w końcu nie oduczymy się pato-estetyki kupowania w woreczkach. Dzisiaj troszkę liźniemy tego tematu.
Za granicą już to się dzieje.
ASDA – brytyjska sieć handlowa planuje w maju 2020 uruchomić w Leeds pierwszy sklep w którym będziesz mógł napełniać przyniesiony se sobą pojemnik dowolnym produktem ze sklepu. Dowolnym, więc nie mówię tylko o warzywach i owocach ale także o maśle, mleku, szamponie czy nawet mięsie. Coś podobnego działa już w innej sieci spożywczej Marks & Spencer. Jeśli przyniesiesz ze sobą własne opakowanie na dowolny produkt otrzymujesz 25 pensów zniszki na posiłek. Nie sposób nie wspomnieć o inicjatywie Waitrose Unpacked . Ten sklep działa już od czerwca 2019 roku na Botley Road w Oxfordzie. Większość opakowań została usunięta i zastąpiona stacją napełniania artykułów spożywczych, takich jak płatki zbożowe lub makaron, oraz szereg produktów luzem – np. owoców i warzyw.
Co mówią analitycy?
Badania przeprowadzone przez GlobalData wykazały, że 71,3 procent Brytyjczyków było skłonnych zabrać z domu jakiś pojemnik w celu ograniczenia ilości odpadów. Pozytywnie o takich inicjatywach wypowiada się też Daniel Harvey, menedżer w dziale doradztwa technicznego BearingPoint. Stwierdził, że konsumenci są coraz bardziej świadomi i pójdą z tym trendem, bo jest to też swego rodzaju modą.
Ale co ciekawe pojawiają się także sceptycy. Niektórzy twierdzą, że inicjatywa „bez opakowania” drastycznie zmniejsza termin przydatności do spożycia. „Tworzywo sztuczne to genialny materiał” – powiedział Giles Gibbons, dyrektor ds. Doradztwa strategicznego Good Business i dodał ” Jest łatwy w produkcji, lekki, trwały – i sprawia, że jedzenie może dłużej poczekać aż po nie sięgniemy”. Z kolei British Plastics Federation stwierdziła, że tworzywo sztuczne może zapewnić żywności przydatność do spożycia przez aż 18 miesięcy bez potrzeby stosowania środków konserwujących. Bądź co bądź federacje plastiku nie będzie gryźć ręki która ją karmi…
A co tam Panie w naszej polszy?
Od 1 stycznia 2018 roku jednorazowe foliowe reklamówko-torby przestały być darmowe. Sklepy starają się je zastępować płatnymi materiałowymi torbami z ciekawym nadrukiem, tak żeby stały się modne i noszenie ich nie było obciachem. Kaufland i Auchan wprowadzili materiałowe woreczki na warzywa i owoce. Taki worek można uprać i przyjść z nim jeszcze raz. Parlament Europejski poparł też inicjatywę zakazu używania jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych, takich jak słomki do napojów, plastikowe sztućce czy patyczki higeniczne. Ustawa ma wejść w życie w 2021 roku.
Jestem bardzo zaciekawiony tym co wydarzy się w najbliższym czasie na rodzimym rynku. Mamy już kasy i sklepy bezobsługowe – może czas iść za trendem i zrobić pierwszy testowy sklep unpacked. Jak myślicie kto będzie pierwszy?
– Lidl Unpacked
– Biedronka PakujtaWcoChceta
– Dino Opako-pitekus
– Żabka Opa-kum-kum
Tak naprawdę coś już drgnęło, bo w Lipcu 2019 Carrefour uruchomił taką pionierską usługę (źródło). Po udanych testach w Bydgoszczy i Toruniu, Carrefour wprowadził taką możliwość i innych miastach ale jedynie dla produktów na wagę. Oby tak dalej…